Κολύμβηση: Εκτός Αγώνων λόγω κορωνοϊού ο πρωταθλητής Ευρώπης Ίλια Μπορόντιν

Ένας από τους υποψήφιους για την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο Τόκιο 400μ. μικτή ατομική, ο Ρώσος Ίλια Μπορόντιν, θα χάσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες λόγω κορωνοϊού, όπως ανακοίνωσε η κολυμβητική ομοσπονδία της χώρας του.

Ο 18χρονος πρωταθλητής Ευρώπης και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ εφήβων δεν κατάφερε να ταξιδέψει στο Τόκιο, καθώς βρέθηκε θετικός σε έλεγχο στον οποίο υποβλήθηκε κατά το τελικό στάδιο προετοιμασίας της ρωσικής ομάδας, στο Βλαδιβοστόκ. Τα υπόλοιπα μέλη της αποστολής, καθώς και οι προπονητές, ήταν αρνητικοί.

Ο Μπορόντιν, ο οποίος τον περασμένο Μάιο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, ήταν ένας από τους αθλητές που αναμενόταν να παλέψουν για μία θέση στο βάθρο στα 400μ. μικτή ατομική, πίσω από τον Ιάπωνα Νταΐγια Σέτο που είναι το μεγάλο φαβορί. Θα συμμετείχε επίσης και στα 200μ. μικτή, χωρίς αντίστοιχα υψηλές βλέψεις.