Ο Προμηθέας δεν χαρίστηκε στον Ηρακλή - Νίκη για τους πατρινούς με 85-90

Ηρακλής πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις απέναντι στον ανώτερο Προμηθέα, όμως στο τέλος η εμπειρία και η ποιότητα των Πατρινών τους οδήγησαν στη νίκη (85-90) το βράδυ της Μ. Τετάρτης.

Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο ημίχρονο, το σκορ του οποίου ήταν 43-43, χάρη σε ένα τρίποντο του Χριστοδούλου στην εκπνοή, ο Προμηθέας βρήκε λύσεις και έφτασε στο +8 (55-63, 26’). Παρόλα αυτά η απάντηση του Ηρακλή ήταν άμεση, με το σκορ να γίνεται 62-63 (28’) και το παιχνίδι να γίνεται εκ νέου θρίλερ και την περίοδο να κλείνει στο 64-67.

Ο Ηρακλής πάτησε γκάζι και πήρε το προβάδισμα (76-72, 33’), με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται έτσι μέχρι το τελευταίο λεπτό (83-84, 39’). Ο Γκραντ με χουκ έκανε το 83-86 στα 23’’ για το τέλος, ο Χάγκινς αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο Χάρης Γιαννόπουλος με 4/4 βολές έδωσε τη νίκη στον Προμηθέα με 85-90.

Δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 64-67