Έχασε το «τρίποντο» στην εκπνοή η Πάρμα

Η Αταλάντα έχασε έδαφος στη μάχη για έξοδο στο Champions League

Η Πάρμα «άγγιξε» την πρώτη νίκη της μετά από ενάμιση μήνα στη Serie A, αλλά το γκολ του Τζούρισιτς με πέναλτι στην εκπνοή την υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 με τη Σασουόλο, σε αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής.

Οι «παρμένσι» είχαν προηγηθεί στο 37΄ με τον Κούτσκα, αλλά στο φινάλε έμειναν για ένατο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη και παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν βασικός στη Σασουόλο και μάλιστα είχε δοκάρι στο 11ο λεπτό, πριν αντικατασταθεί στο 71΄ από τον Ροτζέριο.

Η Αταλάντα έχασε έδαφος στη μάχη για έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου, παραχωρώντας ισοπαλία 0-0 στην Τζένοα. Η ομάδα του Μπέργκαμο «πέταξε» το πρώτο ημίχρονο, ενώ στο β΄ μέρος πίεσε, έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Χάτεμπερ, αλλά τελικά δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των Γενοβέζων και έμεινε στην έκτη θέση της κατάταξης.

Στο μεταξύ, νίκη ελπίδας πέτυχε η ουραγός Κροτόνε, που επιβλήθηκε 4-1 της Μπενεβέντο.