Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του Κάτας, 100-74 η Φενέρ

Την ήττα με 100-74 από την Φενέρμπαχτσε γνώρισε στην Κωνσταντινούπολη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Όντεντ Κάτας. Το ρεκόρ του Παναθηναϊκού υποχώρησε ακόμη περισσότερο (6-13). Στον αντίποδα, η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική νίκη της, βελτίωσε σε 10-10 το ρεκόρ της και απέχει πλέον μία νίκη από την οκτάδα.

Με την... αδιαφορία να κυριαρχεί στην άμυνα, τα ποσοστά ευστοχίας κάτω του μετρίου, 13 λάθη και τον Νεμάνια Νέντοβιτς... απενεργοποιημένο (6π.) μετά τα... όργια απέναντι στη Βιλερμπάν, ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία τύχη στην Πόλη, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ και με εξαίρεση κάποιες... εκλάμψεις δεν απείλησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης τη Φενέρ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6.75 (15/24 τρίποντα), ο Μάρκο Γκούντουριτς με 18 πόντους, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μήτογλου με 13.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι νευρικός με αρκετά λάθη και έχασε εύκολους πόντους, αστοχώντας κάτω από το καλάθι. Στην αρχή του δεκαλέπτου ο Παπαγιάννης σημείωσε τέσσερις πόντους, ενώ ακόμα οκτώ με δύο τρίποντα πρόσθεσε ο Σαντ Ρος. Αυτοί ήταν όλοι οι «πράσινοι» πόντοι στο δεκάλεπτο, ενώ η Φενέρ μετά το 13-12 εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του «τριφυλλιού» και με σερί 18-0 έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 31-12.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος και αφού έκλεισε την άμυνά του κατάφερε να τρέξει επί μέρους σκορ 12-2 μειώνοντας σε 33-24, με πρωταγωνιστές τους Γουάιτ, Μακ και Μπέντιλ. Ο Νέντοβιτς με το πρώτο του καλάθι κράτησε την απόσταση στους 10 (36-26), ωστόσο η Φενέρ στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα του Ντουβερίογλου απέναντι στην «πράσινη» άμυνα και με συμπαραστάτη τον Ντε Κόλο ξέφυγε στο 20’ με 14 πόντους (48-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται μόλις 2,5 λεπτά για να χρεωθεί με πέντε φάουλ, με τα περισσότερα σφυρίγματα από τους διαιτητές να είναι αρκετά αυστηρά. Αντίθετα, η Φενέρ συμπλήρωσε τα πέντε φάουλ στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Έτσι, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να παίξουν άμυνα για να μειώσουν και να πλησιάσουν στο σκορ. Αντίθετα, οι Τούρκοι βρήκαν σουτ τριών πόντων και άνοιξαν τη διαφορά. Πιέρ και Μπράουν έστειλαν τη διαφορά στους 18 (60-42), ενώ με τον Γκούντουριτς η Φενέρ έφτασε στο +20 (68-48). Με τον Νέντοβιτς και τον Όγκαστ στο 30’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 74-55.

Έχοντας χάσει κάθε σύνδεση σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός συμβιβάστηκε με την ήττα από τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, βλέποντας τη Φενέρ να ανεβάζει σταδιακά την υπέρ της διαφορά και φτάνοντας με σχετική άνεση στην... κατοστάρα (100-74).

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74.

Φενέρμπαχτσε (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3), Πέρεζ, Γκούντουριτς 18 (3), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (1), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12, Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9, Ουλανόβας 15 (3).

Παναθηναϊκός (Όντεντ Κάτας): Μακ 6, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 3, Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6, Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12, Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).