Ισπανία: Άνετο «διπλό» για την Μπαρτσελόνα, 3-0 τη Βαγιαδολίδ

Η εύκολη νίκη της Μπαρτσελόνα στο «Estadio José Zorrilla» επί της Βαγιαδολίδ με 3-0 σκορ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της LaLiga, ανέβασε τους «μπλαουγκράνα» στην 5η θέση της βαθμολογίας και τους βοήθησε την ευκαιρία να πλησιάσουν κάπως τις πρώτες θέσεις.

Τη βραδιά ωστόσο, «σημάδεψε» στο 65ο λεπτό, το 644ο γκολ του Λιονέλ Μέσι με τη «Μπάρτσα», που ήταν αρκετό για να «σπάσει» ο «Ψύλλος» το μυθικό ρεκόρ του Πελέ. Ο σπουδαίος Βραζιλιάνος επιθετικός του παρελθόντος, είχε σημειώσει 643 γκολ με τη φανέλα της Σάντος, όντας ο ρέκορντμαν τερμάτων με έναν σύλλογο στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Εντούτοις από το βράδυ της Τρίτης (22/12), ο Λιονέλ Μέσι είναι ο νέος κάτοχος του ρεκόρ και πλέον θα έχει την ευκαιρία να «απογειώσει» κι άλλο τις επιδόσεις του με το σύλλογο της Βαρκελώνης.

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 23 Δεκεμβρίου 2020, 01:07
[Ισπανία: Άνετο «διπλό» για την Μπαρτσελόνα, 3-0 τη Βαγιαδολίδ]