Άνετα τον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός (3-0)

Όλο και πιο κοντά στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση επί του ΟΦΗ με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου.

Χωρίς να δυσκολευτεί το σύνολο του Δημήτρη Καζάζη πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ του παιχνιδιού. Το 1-0 ήρθε με σκορ 25-16 για τους Ερυθρόλευκους οι οποίοι μέχρι το σημείο αυτό είχαν ως πρωταγωνιστές τους Μιχαήλοβιτς και Φρομ και έπειτα από λάθος που πιστώνεται ο Καραντζάς διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του πρώτου σετ.

Ακολούθως, οι Πειραιώτες με κινητήριους «μοχλούς» επιθετικά τους Όκολιτς και Έγκλενσκας έκαναν… θραύση και έφεραν το ματς στο 14-1 με το δεύτερο σετ να ολοκληρώνεται τελικά 25-11.

Εκεί που συνάντησε δυσκολίες ο Ολυμπιακός ήταν στο τρίτο σετ, καθώς ο ΟΦΗ ήταν εξαιρετικός, ωστόσο παρόλο που προσπάθησε δεν έκανε… σεφτέ στο ματς (30-28) και το παιχνίδι τελείωσε με 3-0 σετ υπέρ των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη θα αντιμετωπίσει την Κηφησιά (18/10, 17:00) με σκοπό να πάρει την πρωτιά στον τρίτο όμιλο και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά

Η βαθμολογία, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του τρίτου ομίλου

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Ο.Φ.Η 3-0 (25-16, 25-11, 30-28)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020
17:00: Ο.Φ.Η. – Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

17:00: Α.Ο.Π.Κηφισιάς – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.