«Βόμβα» από τη Βαλένθια, 93-77 τη Ρεάλ στη Μαδρίτη

Η Βαλένθια διέσυρε τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, γράφοντας το «δύο στα δύο» στην εφετινή Euroleague. Οι «νυχτερίδες» συνέτριψαν με 93-77 την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, μετατρέποντας τον «ισπανικό εμφύλιο» σε παράσταση για ένα ρόλο και υποχρεώνοντας τη «Βασίλισσα της Ευρώπης» στη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Βαλένθια «καθάρισε» τον αγώνα από το τρίτο δεκάλεπτο, όταν η άμυνά της κράτησε τους γηπεδούχους στους 14 πόντους τη στιγμή που η περιφέρεια είχε πάρει «φωτιά», γράφοντας στο 30΄ το 53-68. Το +15 εκτοξεύτηκε στο +20 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τη Ρεάλ να έχει... παραδοθεί στις ορέξεις των φιλοξενούμενων.

Σπουδαία βραδιά για τον Μαυροβούνιο σέντερ της Βαλένθια, Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και ρεκόρ καριέρας σε εύστοχα τρίποντα (6/9). Από τη Ρεάλ των 15 λαθών ξεχώρισε ο Βάλτερ Ταβάρες με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-44, 53-68, 77-93

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 4 (1/5 σουτ), Φερνάντεθ 12 (4), Αμπάλντε 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπάσο 14 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντεκ 2, Αλοθέν 2, Γκαρούμπα 4, Ταβάρες 15 (6/6 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιουλ 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμπκινς 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές).

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 5, Πραντίγια, Λαμπεϊρί 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 5 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάλινιτς 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 14 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 24 (1/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές), Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 9 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Χέρμανσον 6 (2/8 σουτ).