Χάλκινο μετάλλιο ο Ξένος στο Παρίσι

Με μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση κι ενάντια στα προγνωστικά ο Στέφανος Ξένος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι, στο πιο φημισμένο τουρνουά καράτε της σειράς Κ1 Premier League. Στον τελικό των ρεπεσάζ της κατηγορίας -60kg, o 19χρονος πρωταθλητής του Οδυσσέα Πετρούπολης, επικράτησε 4-1 του Βραζιλιάνου Ντάγκλας Μπρόζε, πρωταθλητή Αμερικής και Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη!

Μετά απλό τρεις μήνες και τον θρίαμβό του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στη Χιλή, ο νεαρός πρωταθλητής έγινε ένας από τους λίγους Έλληνες καρατέκα που κατακτούν μετάλλιο στο Κ1 Premier League του Παρισιού.

Στην πορεία του προς την σπουδαία αυτή διάκριση ο Ξένος νίκησε τον Σαουδάραβα Αλχαρμπί, τον Ουκρανό Βίκτορ Στεφάνιουκ και το Ρώσο Εβγκένι Πλακούτιν, ενώ ηττήθηκε από τον Ασαντίλοφ (Καζακστάν).