Συνεχίζει το σερί η ΑΕΚ, 74-68 τον Ήφαιστο Λήμνου

Στην δεύτερη θέση της Basket League έμεινε η ΑΕΚ, που επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 74-68 του Ηφαίστου Λήμνου, για την 16η αγωνιστική, πετυχαίνοντας την 11η διαδοχική νίκη της.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε η ανωτερότητα της Ένωσης στα ριμπάουντ (49-28), αλλά και η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων στο 3ο δεκάλεπτο, όταν και η ομάδα της Λήμνου κατάφερε να σημειώσει μόλις 9 πόντους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λάνγκφορντ με 25 πόντους, ενώ ο Ματσιούλις πρόσθεσε 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Μάρκους Γκίλμπερτ είχε 17 πόντους και ο Σον Έβανς 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι «κιτρινόμαυροι» τα βρήκαν «σκούρα» στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ομάδα της Λήμνου παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να το διατηρήσει μέχρι τα αποδυτήρια (42-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «πάρουν κεφάλι» στο σκορ χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα και στο 30΄ το σκορ ήταν 53-51 για την ΑΕΚ. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους (63-51).

Ο Ήφαιστος δεν το έβαλε κάτω, πίεσε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ πήρε τελικά τη νίκη χάρη στην σημαντική βοήθεια του Βασίλη Τολιόπουλου, που σημείωσε 8 από τους 10 πόντους του στην 4η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς, Λάνγκφορντ 25 (4/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρέι (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 10 (2), Ματσιούλις 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ.

Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8 (2/7 σουτ), Έβανς 14 (5/8 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίλμπερτ 17 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμοντς 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτης 4 (1/5 σουτ), Τσαϊρέλης 6 (1/5 σουτ), Μούρτος, Τέρνερ.