Αγγλία: Εύκολες νίκες για Γιουνάιτεντ και Τσέλσι, εντός έδρας ήττα για τη Λέστερ

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, η Τσέλσι και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Μπέρνλι (3-0) και τη Νόριτς (4-0), αντίστοιχα, στην 22η αγωνιστική της Premier League, ενώ αντίθετα η Λέστερ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα με 2-1 σκορ από τη Σαουθάμπτον.

Ο Μάρκους Ράσφορντ «σημάδεψε» τη 200η του εμφάνιση με τη φανέλα των κόκκινων «διαβόλων» με δύο γκολ.

Ο διεθνής Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο ματς απέναντι στην ουραγό Νόριτς στο «Όλντ Τράφορντ», εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Χουάν Μάτα, ενώ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του, ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Μπράντον Γουίλιαμς από τον Τιμ Κρουλ.

Ο Άντονι Μαρσιάλ εκμεταλλεύτηκε τη δεύτερη ασίστ του Μάτα, κάνοντας το 3-0 στο 54', ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Όλε-Γκούναρ Σόλσκιερ έβαλε ο Μάρτιν Γκρίνγουντ, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Από εκεί και πέρα, η Τσέλσι δυσκολεύτηκε μέχρι να ανοίξει το σκορ απέναντι στην Μπέρνλι, ωστόσο όταν αυτό συνέβη έφτασε σε μία εύκολη νίκη.

Στο 25' ο Γουίλιαν ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μάθιου Λόουτον και ο Ζορζίνιο ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών για το 1-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Το 2-0 ήταν δώρο του τερματοφύλακα Νικ Πόουπ που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του στην κεφαλιά του Τάμι Άμπραχαμ για το 13ο γκολ του Άγγλου φορ στο πρωτάθλημα ενώ ο Κάλουμ Χάντσον-Οντόι ήταν αυτός που ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 μετά από αναταραχή στην αντίπαλη άμυνα.

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Έβερτον

Το χαμόγελο επέστρεψε στο πρόσωπο του Κάρλο Αντσελότι, καθώς η Έβερτον επικράτησε 1-0 της Μπράιτον στο «Γκούντισον Παρκ».

Ο Ριτσάρλισον στάθηκε αρκετά τυχερός κερδίζοντας τις κόντρες μετά την μπαλιά του Λούκας Ντιν, ωστόσο ήταν και αποτελεσματικός απέναντι από τον Ματ Ράιαν πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ στο ματς. Άτυχοι οι «γλάροι», είχαν δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Λεάντρο Τροσάρ.

Λίγες εβδομάδες νωρίτερα στη σεζόν, η Λέστερ είχε διαλύσει με 9-0 τη Σαουθάμπτον και μάλιστα στο «Σεντ Μέρις».

Η ιστορία φάνηκε πως θα επαναληφθεί όταν ο Ντένις Πράετ έκανε το 1-0 στο «Κινγκ Πάουερ Στάντιουμ» για τις «αλεπούδες» μετά τη σέντρα του Τζέιμι Βάρντι.

Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα και με αρκετή δόση τύχης, ο Στιούαρτ Άρμστρονγκ ισοφάρισε όταν το σουτ που επιχείρησε άλλαξε πορεία στον Τζέιμς Μάντισον.

Η τύχη άλλαξε στρατόπεδο καθώς το σουτ του Ντάνι Ινγκς σταμάτησε στο δοκάρι του Κάσπερ Σμάιχερ στο φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Ινγκς να κάνει, όμως, το 1-2 δίνοντας τους τρεις βαθμούς στη Σαουθάμπτον!

Τέλος το παιχνίδι στο «Μολινό» ξεκίνησε ιδανικά για τη Νιουκάστλ που μόλις στο 8' άνοιξε το σκορ με τον Μιγκέλ Αλμιρόν, έπειτα από πάσα πάρε-βάλε του Ντουάιτ Γκέιλ.

Έξι λεπτά αργότερα, όμως, και μετά το κόρνερ του Ζοάο Μουτίνιο, η Γουλβς ισοφάρισε με τον Λεάντερ Ντεντόνκερ, διαμορφώνοντας το 1-1, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των αναμετρήσεων της 22ης αγωνιστικής στην Premier League:

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 1-0