Ισπανία: Έσωσε τον βαθμό στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρεάλ, 1-1 με τη Βαλένθια

Ακατάλληλος για καρδιακούς ήταν ο αγώνας ανάμεσα στη Βαλένθια και τη Ρεάλ στο «Μεστάγια», καθώς είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τη «βασίλισσα» να σώζει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Μαδριλένοι ήθελαν να εκμεταλλευτούν την «γκέλα» της Μπαρτσελόνα στο «Ανοέτα» και να κατακτήσουν το «τρίποντο» για να πάνε ως πρωτοπόροι στο Clasico της Τετάρτης, που θα διεξαχθεί στη Βαρκελώνη.

Πάντως όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι και ο βαθμός με τον τρόπο που τον απέσπασαν (1-1) είχε... γεύση νίκης!

Μέχρι το 95΄ οι «νυχτερίδες» κρατούσαν «σφιχτά» τη μεγάλη νίκη, αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μπενζεμά, με την βοήθεια και του Κουρτουά που είχε προωθηθεί, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, επαναφέροντας την ομάδα του στην κορυφή, με «συγκάτοικο» την «Μπαρτσα».

Το 1-0 για τη Βαλένθια το είχε κάνει στο 78ο λεπτό ο Σολέρ.