Αγγλία: Επιτέλους νίκη για την Άρσεναλ, επικράτησε με ανατροπή 3-1 της Γουέστ Χαμ

«Φρένο» στον αγωνιστικό της κατήφορο έβαλε η Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» μετά από 7 σερί ματς χωρίς νίκη (3 ήττες, 4 ισοπαλίες), κατέκτησαν τη Δευτέρα το πρώτο τους «τρίποντο» και, μάλιστα, με τεράστια ανατροπή μέσα σε 10 λεπτά!

Μέχρι το 59ό λεπτό η Γουέστ Χαμ είχε το προβάδισμα με 1-0 στο λονδρέζικο ντέρμπι, αλλά με τρία γκολ στο 60΄, 66΄ και 69΄ η Άρσεναλ έκανε το 3-1, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 16ης αγωνιστικής της Premier League.

Να σημειωθεί ότι το σημερινό ήταν το πρώτο ματς, στο οποίο ο Φρέντι Λιούνγκμπεργκ είδε την ομάδα του να παίρνει τη νίκη από τότε που ανέλαβε χρέη υπηρεσιακού προπονητή (μετά την αποχώρηση του Ουνάι Έμερι η Άρσεναλ είχε μία ισοπαλία και μία ήττα).

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.