Γκολ και θέαμα από Αργεντινή και Ουρουγουάη

Σε ένα άκρως «χορταστικό» από πλευράς θεάματος και γκολ φιλικό παιχνίδι, Αργεντινή και Ουρουγουάη αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Μπλούμφιλντ» του Τελ Αβίβ.

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν αυτός που «μίλησε» στο φινάλε και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να πάρει την ισοπαλία, καθώς ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήταν το δεύτερο σερί γκολ (το προηγούμενο στο 1-0 επί της Βραζιλίας) που πέτυχε ο κορυφαίος παίκτης του κόσμου μετά την επιστροφή του στην ενδεκάδα της «αλμπισελέστε» από το περασμένο καλοκαίρι και την ποινή που του είχε επιβληθεί για δηλώσεις που έκανε στη διάρκεια του Copa America.

Η «σελέστε» προηγήθηκε δύο φορές, αρχικά με τον Καβάνι στο 34΄ και στη συνέχεια με τον Σουάρες στο 68΄. Είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα ο Αγουέρο στο 63΄ για την Αργεντινή.