Μουντομπάσκετ 2019: Το πρόγραμμα της πρώτης φάσης – Πότε παίζει η Ελλάδα

Το Μουντομπάσκετ 2019 πλησιάζει, με το ελληνικό ενδιαφέρον να είναι πολύ έντονο, μιας και στο μεγάλο ραντεβού θα δώσει το «παρών» η Εθνική Ελλάδας, η οποία με τον MVP της κανονικής περιόδου του ΝΒΑ, Γιάννη Αντετοκούνμπο, στο ρόστερ της έχει υψηλές βλέψεις και θεωρείται ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου.

Το Μουντομπάσκετ 2019 θα κάνει τζάμπολ στις 31 Αυγούστου, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 15 Σεπτεμβρίου. Την τηλεοπτική κάλυψη της διοργάνωσης έχει αναλάβει η ΕΡΤ.

Το πρόγραμμα κάθε ημέρας θα ξεκινάει στις 10:30 το πρωί και θα ολοκληρώνεται λίγο πριν από τις 17:30, μιας και το τελευταίο παιχνίδι θα ξεκινάει στις 15:30.

Το Μουντομπάσκετ 2019 θα ξεκινήσει με τις αναμετρήσεις Ανγκόλα – Σερβία (10:30 ώρα Ελλάδας), Πολωνία – Βενεζουέλα (11:00), Ρωσία – Νιγηρία (11:30), Ιράν – Πουέρτο Ρίκο (11:30), Φιλιππίνες – Ιταλία (14:30), Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα (15:00), Αργεντινή – Κορέα (15:30), Ισπανία – Τυνησία (15:30).

Όσον αφορά το πρόγραμμα της Εθνικής Ελλάδας, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου θα δώσει όλα τα παιχνίδια της στην πρώτη φάση το μεσημέρι (15:00).

Το πρόγραμμα της Εθνικής

Ελλάδα – Μαυροβούνιο (1/9, 15:00)
Ελλάδα – Βραζιλία (3/9, 15:00)
Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία (5/9, 15:00)

Το πρόγραμμα της 1ης φάσης του Μουντομπάσκετ 2019

Σάββατο 31 Αυγούστου

Ανγκόλα – Σερβία 10:30

Πολωνία – Βενεζουέλα 11:00

Ρωσία – Νιγηρία 11:30

Ιράν – Πουέρτο Ρίκο 11:30

Φιλιππίνες – Ιταλία 14:30

Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα 15:00

Αργεντινή – Κορέα 15:30

Ισπανία – Τυνησία 15:30

Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου

Καναδάς – Αυστραλία 10:30

Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία 11:00

Τουρκία – Ιαπωνία 11:30

Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία 11:30

Σενεγάλη – Λιθουανία 14:30

Ελλάδα- Μαυροβούνιο 15:00

Τσεχία – ΗΠΑ 15:30

Γαλλία – Γερμανία 15:30

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου

Ιταλία – Ανγκόλα 10:30

Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 11:00

Νιγηρία – Αργεντινή 11:30

Τυνησία – Ιράν 11:30

Σερβία – Φιλιππίνες 14:30

Κίνα – Πολωνία 15:00

Κορέα – Ρωσία 15:30

Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία 15:30

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

Αυστραλία – Σενεγάλη 10:30

Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία 11:00

Ιαπωνία – Τσεχία 11:30

Γερμανία – Δομινικανή Δημοκρατία 11:30

Λιθουανία – Καναδάς 14:30

Βραζιλία – Ελλάδα 15:00

ΗΠΑ – Τουρκία 15:30

Ιορδανία – Γαλλία 15:30

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

Ανγκόλα – Φιλιππίνες 10:30

Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία 11:00

Κορέα – Νιγηρία 11:30

Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία 11:30

Ιταλία – Σερβία 14:30

Βενεζουέλα – Κίνα 15:00

Ρωσία – Αργεντινή 15:30

Ισπανία – Ιράν 15:30

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

Καναδάς – Σενεγάλη 10:30

Βραζιλία – Μαυροβούνιο 11:00

Τουρκία – Τσεχία 11:30

Γερμανία – Ιορδανία 11:30

Λιθουανία – Αυστραλία 14:30

Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία 15:00

ΗΠΑ – Ιαπωνία 15:30

Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία 15:30