Στον τελικό του Nations League η Ολλανδία

Η Ολλανδία επικράτησε 3-1 στην παράταση της Αγγλίας στον ημιτελικό του Nations League που διεξήχθη στο Γκιμαράες και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία.

Οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο 32’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράσφορντ, όμως οι Οράνιε απάντησαν με τον Ντε Λιχτ στο 73’. Στο 83’ τα «λιοντάρια» σκόραραν με τον Λίνγκαρντ, όμως το γκολ ακυρώθηκε με την χρήση VAR και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 97’ ο Γουόκερ με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στην Ολλανδία και ο Πρόμες στο 114’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ολλανδία (Κούμαν): Σίλεσεν, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Ντε Ρουν, Ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Μπεργκβάιν, Μπάμπελ, Ντεπάι.

Έπαιξαν οι: Φαν Ντε Μπέικ, Πρόμες, Πρέπερ

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ράις, Ντελφ, Σάντσο, Στέρλινγκ, Μπάρκλεϊ, Ράσφορντ.

Έπαιξαν οι: Κέιν, Λίνγκαρντ, Χέντερσον, Ντέλε Άλι