Ο Χολαργός «ταπείνωσε» την προβληματική ΑΕΚ

Σε τρίτο αγώνα θα κριθεί η ομάδα που θα προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, από τη σειρά ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Χολαργό.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη νίκησε εύκολα με 88-72 την Ένωση, ισοφάρισε σε 1-1 και τώρα πια ο αντίπαλος του Προμηθέα Πατρών στα ημιτελικά θα προκύψει μετά τον τρίτο αγώνα, στο ΟΚΑ αυτή τη φορά (25/5).

Οι Τάλτον και Χόκινς κάλυψαν επάξια το κενό του τραυματία Γιάνκοβιτς στην επίθεση σημειώνοντας από 18 πόντους, απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» που προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους.

Με μόλις 4/13 σουτ στην πρώτη περίοδο, η ΑΕΚ έχασε γρήγορα την επαφή στο σκορ (4-13 στο 5΄) και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο -11 (13-24).

Ο Χολαργός εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (31-13) στο 12ο λεπτό και πήγε στα αποδυτήρια με απόσταση ασφαλείας (45-32). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και δεύτερο ημίχρονο, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +19 (72-53), την έφεραν ακόμη και στους 23 πόντους (79-56, 32΄) και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.