Πρωταθλητής στο βόλεϊ ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή στην Volley League, που είναι ο δεύτερος συνεχής και συνολικά 29ος στην Ιστορία της πειραϊκής ομάδας (28 στα εθνικά πρωταθλήματα κι ένας στα πανελλήνια).

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 στο κλειστό του Ρέντη τον ΠΑΟΚ και στον τρίτο αγώνα των τελικών τον ΠΑΟΚ, έκαναν το 3-0 στις νίκες απέναντι στον «Δικέφαλο», παραχωρώντας μόλις ένα σετ σε τρία παιχνίδια και ολοκλήρωσαν την αγωνιστική περίοδο με δεύτερο τίτλο, καθώς είχε προηγηθεί η κατάκτηση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ήταν ο Σμιτ, που πέτυχε 20 πόντους με τέσσερις άσους και ένα μπλοκ, ενώ από 13 πέτυχαν οι Κλάπβαϊκ και Ραουβέρντινκ. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Κλάπβαϊκ που είχε 20 με πέντε άσους και ακολούθησαν Μουαγκουτουτία και Σαφράνοβιτς με 10.

MVP Bίκος Cola του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Ολλανδός Γερούν Ραουβέρντινκ. Οι πρωταθλητές κατέκτησαν τα δύο πρώτα σετ με ανατροπή, καθώς ο ΠΑΟΚ είχα πάρει και στα δύο προβάδισμα με 17-20 και 15-20, αντίστοιχα.

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Όκολιτς και τις κόντρες του Σαφράνοβιτς προηγήθηκε 14-11 και κράτησε το +3 μέχρι το 20-17. Ο Ραουβέρντινκ και με άσο ο Πετρέας μείωσε 19-20 καθώς η υποδοχή του ΠΑΟΚ έκανε λάθη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε το προβάδισμα 23-22 με την επίθεση του Σαφράνοβιτς αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς και ο Σμιτ με μπλοκ στον Μουαγκουτούτια έκανε το 24-23 για τον Ολυμπιακό. Ο Τακουρίδης ισοφάρισε αλλά με δύο πόντους του Αλεξίεφ έγινε το 26-24 εν μέσω αποθέωσης.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τους ακραίους του ΠΑΟΚ Μουαγκουτούτια και Σαφράνοβιτς να δίνουν προβάδισμα 13-9. Ο Δικέφαλος έδειχνε ικανός για την ισοφάριση αλλά και ο Ολυμπιακός είχε την αυτοπεποίθηση και τον κόσμο με το μέρος του. Παρότι ο Κλαπβάικ έκανε το +5 (20-15) ο ΠΑΟΚ λύγισε από την κακή υποδοχή του. Ο Ολυμπιακός με καλό μπλοκ – άμυνα και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις από Αλεξίεφ, Σμιτ, Ραουβέρντινκ ισοφάρισε 21-21. Ο Κλαπβάικ έκανε το 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός με τρεις φοβερές επιθέσεις του Ραουβέρντινκ έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Με πρωταγωνιστή τον Κλαπβάικ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά και στο 3ο σετ όπου πήρε προβάδισμα 10-7. Ο Πετρέας με επίθεση και μπλοκ μείωσε στον πόντο (9-10) και ο Σμιτ με το σερβίς του πήρε 3 άσσους κάνοντας το σκορ 13-10 με συνολικό σερί 3-0. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Ολυμπιακός έμεινε στη θέση του οδηγού και με το χαμένο σερβίς του Μπούτου έφτασε στο «ματς μπολ – πρωτάθλημα» για το 24-20. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 24-23 και από την επίθεση του Σμιτ κρίθηκε η νίκη και ο τίτλος του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 26-24, 25-23, 25-23.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 20 (15/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 36% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/18 επ., 62% υπ. - 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ. - 17% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 10 (10/14 επ., 61% υπ. - 48% άριστες), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 20 (15/28 επ., 5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος.