Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Μαδρίτη - Έχασε 78-63 από τη Ρεάλ

Kατώτερη των περιστάσεων ήταν η εμφάνιση που πραγματοποίησε την Παρασκευή ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη κι έτσι η Ρεάλ έκανε εύκολα το 2-0 στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων, για τα πλέι οφ της Euroleague.

Oι «πράσινοι», εν αντιθέσει με το πρώτο παιχνίδι, στο οποίο... φλέρταραν με το «break», δεν μπόρεσαν απόψε να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι στη «βασίλισσα», γνωρίζοντας μοιραία την ήττα με 78-63 σκορ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η υπόθεση-πρόκριση έγινε ακόμη πιο δύσκολη για την ομάδα του Πιτίνο, η οποία θα πρέπει την επόμενη εβδομάδα να κερδίσει τα επόμενα δύο παιχνίδια στο ΟΑΚΑ, προκειμένου να επιστρέψει στη Μαδρίτη για τη μεγάλη ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός στο αποψινό ματς «πλήρωσε» και πάλι τη νωχελική... εκκίνηση του στο παιχνίδι, και παρά το γεγονός ότι προσπάθησε να αντιδράσει στη δεύτερη περίοδο, παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας συνολικά 17 λάθη και τον αρχηγό του Νικ Καλάθη σε κάκιστη βραδιά (1π., 0/11 σουτ εντός πεδιάς, 3 λάθη).

Μοναδικός διασωθείς για το «τριφύλλι» στο δεύτερο ματς της σειράς ήταν ο ΝτεΣόν Τόμας με 13 πόντους.

Στον αντίποδα, κορυφαίος των νικητών, που έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6.75 (13/27 τρίποντα), ο Φακούντο Καμπάτσο με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Ο αγώνας

Με 3/17 σουτ εντός πεδιάς, 5 λάθη και μόλις 1 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν είχε τύχη απέναντι στην Ρεάλ.

Οι «πράσινοι» έκαναν το λάθος να ακολουθήσουν το γρήγορο ρυθμό των Μαδριλένων και το... πλήρωσαν, καθώς δεν είχαν ούτε τα σουτ, ούτε την ψυχραιμία, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 5΄ στο -12 (16-4).

Το τρίποντο του Πρέπελιτς στο 8΄τους έφερε στο +15 (21-6), ενώ χωρίς να... αγχωθούν, απέναντι σε έναν... μπερδεμένο σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκό, έκλεισαν την περίοδο στο +13 (21-8).

Με τρίποντο του Τόμπκινς στο 12΄, η Ρεάλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (24-8), αλλά η είσοδος του Αντετοκούνμπο άλλαξε τα δεδομένα στην «πράσινη» άμυνα.

Με τον Έλληνα φόργουορντ να βγάζει την απαιτούμενη ενέργεια και τον Γκιστ να ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός έκοψε την παραγωγικότητα της Ρεάλ και στο 13΄ μείωσε σε 27-17.

O Κοζέρ επανέφερε την τάξη από τα 6.75 (30-17 στο 14΄), αλλά με τον Τόμας να τον... μιμείται το «τριφύλλι» έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (-9, 33-24 στο 17΄) και την κράτησε εκεί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-26).

Η πίεση του Παναθηναϊκού διήρκησε μέχρι το 21΄, όταν ο Κιλπάτρικ μείωνε από τα 6.75 σε -6 (35-29).

Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα πλήρωσε ακριβά τα διαδοχικά λάθη (σ.σ. έφτασε τα 15 στο 30΄), βλέποντας την Ρεάλ να βρίσκει και πάλι ρυθμό στην περιφέρεια εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 29΄ στους +21 πόντους (59-38) και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +20 (61-41).

Όσο για τον Καλάθη; Η αστοχία του συνεχίστηκε, μένοντας στον 1 πόντους με 0/10 σουτ εντός πεδιάς...

Με τον Παναθηναϊκό να έχει αποδεχθεί τη... μοίρα του και τη Ρεάλ να έχει μετατρέψει το ματς σε παιχνίδι... επίδειξης, το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 78-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 35-26,61-41, 78-63

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 10, Φερνάντεθ 3 (1), Καμπάτσο 13 (3), Αγιόν 10, Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 6, Ντεκ 2, Πρέπελιτς 9 (2), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 11 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 13 (2), Λάνγκφορντ 4, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 7 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 6 (1), Κιλπάτρικ 10 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 1, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.