Η… κατάρα του ΟΑΚΑ που θέλει να «σπάσει» ο Ολυμπιακός

Αύριο (17/3, 19:00) ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και αυτό, όπως εξελίχθηκε η σεζόν, θα είναι το τελευταίο ντέρμπι για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι μάλιστα ανάλογα το αποτέλεσμα στο Ατρόμητος-ΑΕΚ, θα έχουν την ευκαιρία να «σφραγίσουν» και μαθηματικά τη δεύτερη θέση πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε της Super League.

Πέρα από τους προφανείς λόγους γοήτρου και το βαθμολογικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη και για να βελτιώσει την αρνητική παράδοση που έχει στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο του πρωταθλήματος τα τελευταία 20 χρόνια.

Στο διάστημα αυτό, από το 1999 μέχρι και σήμερα, οι Πειραιώτες έχουν παίξει 22 εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ στο συγκεκριμένο γήπεδο και μετρούν 6 νίκες. Τα 8 ματς εξ αυτών είναι απέναντι στους πράσινους και τα 14 κόντρα στους κιτρινόμαυρους.

Με τον Παναθηναϊκό τα «διπλά» του στο ΟΑΚΑ είναι δύο, το 0-2 στην πρεμιέρα της σεζόν 2005/06 με τα γκολ των Στολτίδη και Τζόρτζεβιτς και το 0-1 της περιόδου 2009/10 με το γκολ του Ντάρμπισιρ. Σημειώνεται, βεβαίως, ότι υπάρχει και το 0-3 του 2012, το οποίο κατοχυρώθηκε υπέρ του Ολυμπιακού μετά από διακοπή στο 82ο λεπτό με το σκορ στο 0-1 από το τέρμα του Αμπντούν στο 51ο λεπτό. Αντίστοιχα, στα 14 ματς απέναντι στην ΑΕΚ στο Μαρούσι, οι νίκες για τους ερυθρόλευκους είναι 4.

Παράλληλα, με τη συνολική παράδοση στο συγκεκριμένο γήπεδο, ο Ολυμπιακός ψάχνει να κάνει αύριο ακριβώς ό,τι έκανε και πριν από λίγες εβδομάδες κόντρα στην ΑΕΚ ασχέτως έδρας. Να σταματήσει, δηλαδή, το σερί των ντέρμπι χωρίς νίκη κόντρα στον αντίπαλό του. Το 4-1 επί της Ένωσης ήρθε μετά από πέντε ματς, στα οποία μετρούσε 2 ισοπαλίες και 3 ήττες, ενώ στο ντέρμπι «αιωνίων» της 25ης αγωνιστικής θα ψάξει την πρώτη νίκη επί του τριφυλλιού μετά από 2 ισοπαλίες και 2 νίκες των πρασίνων.

Συνολικά στα εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό δε, επίσης ανεξαρτήτως γηπέδου, ο Ολυμπιακός ψάχνει το πρώτο του «διπλό» μετά από 6 χρόνια, αφού το τελευταίο που σημειώθηκε (σ.σ. εξαιρείται το διαβόητο ματς της Λεωφόρου που δεν ξεκίνησε ποτέ και τυπικά κατοχυρώθηκε με 3-0 υπέρ του) ήταν στις 2 Νοεμβρίου του 2013, το 0-1 με το γκολ του Μήτρογλου στις καθυστερήσεις.