Με «θρίλερ» στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ η Βαλένθια

Πολύ μεγάλη πρόκριση πανηγύρισε η Βαλένθια στη Ρωσία επί της Κράσνονταρ και θα βρεθεί στην κλήρωση των προημιτελικών του Europa League.

Έχοντας νικήσει 2-1 στο «Μεστάγια», όλα φάνηκε να τελειώνουν για τις «νυχτερίδες» όταν οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με απίθανο γκολ του Σουλεϊμάνοφ στο 85΄.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Γουέδες ισοφάρισε για την ομάδα του Μαρσελίνιο και την έστειλε στις οκτώ καλύτερες της διοργάνωσης.

Η Τσέλσι συνέτριψε με 5-0 στο Κίεβο την Ντιναμό και προκρίθηκε με συνολικά σκορ 8-0 απέναντι στους Ουκρανούς, που είχαν αποκλείσει τον Ολυμπιακό στον προηγούμενο γύρο.

Στους «8» θα βρεθεί και η Νάπολι, παρά την ήττα με 1-3 στην Αυστρία από τη Σάλτσμπουργκ, καθώς οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν νωρίς και είχαν την ασφάλεια του 3-0 από το «Σαν Πάολο».

Αναλυτικά:

Ντιναμό Κιέβου-Τσέλσι 0-5 (5΄, 33΄, 59΄ Ζιρού, 45΄+1 Μάρκος Αλόνσο, 78΄ Χάντσον-Οντόι)
Σάλτσμπουργκ-Νάπολι 3-1 (25΄ Νταμπούρ, 65΄ Γκούλμπραντσεν, 90΄+2 Λάιτγκεμπ - 14΄ Μίλικ)
Κράσνονταρ-Βαλένθια 1-1 (85΄ Σουλεϊμάνοφ - 90΄+3 Γουέδες)