Βαριά ήττα με 82-67 για τον Προμηθέα στην Λήμνο

Εντυπωσιακή ήταν μία ακόμα παρουσία του Ηφαίστου Λήμνου στην έδρα του. Στο κλειστό «Ν.Σαμαράς» η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε τον έλεγχο της κατάστασης κόντρα στον Προμηθέα, δεν απειλήθηκε από την ομάδα του Μάκη Γιατρά και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Με τη νίκη αυτή ο Ήφαιστος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και ανέβηκε στο 4-4, την ίδια στιγμή που οι Πατρινοί δεν έδωσαν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, υποχωρώντας στο 5-3, με το πέρας 8 αγωνιστικών στην Basket League.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά τον Προμηθέα να έχει ένα ισχνό προβάδισμα χάρη στον Λίποβι (11-12, 4'). Μέιερ και Έλις έδωσαν λύσεις και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά (11-16, 6'). Η αντίδραση του Ηφαίστου δεν άργησε να έρθει. Με επί μέρους 9-0 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι με μπροστάρη τον Μανωλόπουλο (20-16, 8'). Ο έμπειρος φόργουορντ είπε την... τελευταία λέξη και στο πρώτο δεκάλεπτο, για το 23-18 της ομάδας του.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σταμάτης και Σμιθ έδωσαν λύσεις και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (32-22, 13'). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν άστοχοι στα σουτ από την περιφέρεια, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ήφαιστος. Η ομάδα της Λήμνου βρήκε λύσεις από Γκότσερ και Φρεϊμάνις, με τη διαφορά να ανεβαίνει (41-27, 18'). Τα τρίποντα έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στους 18 πόντους για το 47-29.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, με τον Μέιερ να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα (54-38, 21'). Μπρέιζελτον και Φρεϊμάνις, όμως φώναξαν παρών και η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους για πρώτη φορά (63-43, 27'). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μαζέψουν τη διαφορά, με τον Ήφαιστο να διατηρεί το +20, χάρη στον Σμιθ, για το 67-47 της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν με ευκολία τα ηνία και η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο, χάρη στον Γόντικα (74-52, 33'). Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ, με την ομάδα της Λήμνου να διατηρεί τον έλεγχο ως το τέλος και να φτάνει στην τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67.