Μπάσκετ: Στον τελικό του «Π. Γιαννακόπουλος» η Φενέρμπαχτσε

Με τον Κώστα Σλούκα να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση, με λέι απ στην εκπνοή της κανονικής περιόδου, η Φενερμπαχτσέ νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 94-92 (κ.δ. 78-78) και προκρίθηκε στον αυριανό (28/9, 20:30) τελικό του 1ου τουρνουά «Π. Γιαννακόπουλος».

Η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 49-41 στο 26΄ και χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (57-53), αλλά με τονΤάιους πρωταγωνιστή, η Μακάμπι πέτυχε την ανατροπή (57-59 στο 32΄) και πέρασε με τρίποντο και μία βολή του Πάργκο 78-76 στα 46΄΄ πριν το τέλος, αλλά ο Σλούκας ισοφάρισε στην εκπνοή.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Λοβέρν κράτησε μία διαφορά για τη Φενέρ, αλλά ο Πάργκο ήταν και πάλι εκεί για να ισοφαρίσει από τα 6.75 σε 87-87. Ένα γκολ-φάουλ του Σλούκα, όμως κράτησε τους Τούρκους σε απόσταση (90-87 στο 44΄).

Ο Μπλακ μείωσε σε 90-89, αλλά οι βολές των Κάλινιτς και Σλούκα στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Ομπράντοβιτς με 94-92, το οποίο γράφτηκε με εντυπωσιακό, αλλά... ακίνδυνο τρίποντο του Ρέι από τα 23 μέτρα!