Πρεμιέρα με... περίπατο για την Μπαρτσελόνα, νίκες στις καθυστερήσεις για Ίντερ και Λίβερπουλ

Καταιγιστική ήταν η Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Λιονέλ Μέσι να δίνει ακόμη ένα μοναδικό ποδοσφαιρικό σόου.

Οι Καταλανοί, με τον μεγάλο αστέρα τους να πετυχαίνει χατ-τρικ, επιβλήθηκαν την Τρίτη με το ευρύ 4-0 της Αϊντχόφεν στο «Καμπ Νόου», κατακτώντας έτσι το πρώτο τους «τρίποντο» στον 2ο όμιλο.

Πάντως αναμφίβολα την παράσταση στο... πρώτο πιάτο των αγώνων της φετινής διοργάνωσης έκλεψαν η νίκη των «νερατζούρι» επί της Τότεναμ και αυτή της Λίβερπουλ επί της Παρί Σεν Ζερμέν. Κι αυτό γιατί αμφότερες σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Σπαλέτι, αν και έχανε με 1-0, κατάφερε με τα γκολ των Ικάρντι (86') και Βεσίνο (90+3') να φέρει... τούμπα το παιχνίδι και να πανηγυρίσει τη νίκη με 2-1 σκορ, ενώ με 3-2 επιβλήθηκαν οι Άγγλοι επί των Γάλλων, με τον Φιρμίνιο να λυτρώνει την ομάδα του στα... χασομέρια του ματς.

Από εκεί και πέρα στον πρώτο όμιλο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεκινήσουν με νίκη στη διοργάνωση: η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε με το διπλό (2-1) από την έδρα της Μονακό, ενώ και η Ντόρμουντ, αν και ζορίστηκε αρκετά, λύγισε τελικά την αντίσταση της Μπριζ με 1-0 σκορ.

Στον τρίτο όμιλο, σε αντίθεση με το χορταστικό ματς στο «Άνφιλντ», στη λευκή ισοπαλία (0-0) έμειναν στο Βελιγράδι ο Ερυθρός Αστέρας και η Νάπολι, με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα να αφήνει σαφώς ικανοποιημένους τους γηπεδούχους, ενώ στο τέταρτο γκρουπ βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Σάλκε και Πόρτο που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Γκεζελκίρχεν, την ώρα που η Γαλατάσαραϊ νικούσε άνετα με 3-0 τη Λοκομοτίβ Μόσχας.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου
1ος Όμιλος

Μονακό – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2

Γκολ: 18' Γκράντσιρ (Μονακό), 32' Ντιέγκο Κόστα (Ατλέτικο), 45+1' Χιμένες (Ατλέτικο)

2ος Όμιλος
Ίντερ – Τότεναμ 1-1
Γκολ: 53' Έρικσεν (Τότεναμ), 86' Iκάρντι (Ίντερ), 90+3' Βεσίνο (Ίντερ)

3ος Όμιλος

Ερυθρός Αστέρας – Νάπολι 0-0

Λίβερπουλ - Παρί Σεν Ζερμέν 3-2

Γκολ: 30' Στάριτζ (Λίβερπουλ), 36' πεν. Μίλνερ (Λίβερπουλ), 40' Μενιέ (Παρί), 83' Εμπαπέ (Παρί), 90+1' Φιρμίνιο (Λίβερπουλ)