Κατέρρευσε αμυντικά και ηττήθηκε η ΑΕΚ

Δυσκολεύει σημαντικά το έργο της ΑΕΚ για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League μετά τη σημερινή εντός έδρας ήττα από την Στρασμπούρ με 87-88.

Η Ένωση «κατέρρευσε» αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο κι ενώ είχε την πρωτοπορία στο 3ο δεκάλεπτο, μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκε στο -10 (82-72).

Παρά την υπερπροσπάθεια που καατέβαλλε στα τελευταία λεπτά η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια, αν και θα μπορούσε να το κάνει στο φινάλε όταν από δώρο των Γάλλων πήρε τη μπάλα στην κατοχή της, αλλά ο Μπάρλοου υπέπεσε σε ολέθριο λάθος και το ματς τελείωσε.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ο Σάκοτα με 16 πόντους, ενώ από τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα (Βασιλόπουλος, Χάντερ) στο παρκέ βρέθηκε μόνο ο Βασιλόπουλος, χωρίς όμως να είναι ουσιαστικός στα περίπου δύο λεπτά που έμεινε στο παρκέ (0π., 1ασ.). Από τη Στρασμπούρ ξεχώρισε ο Μποστ με 23 πόντους.