ΑΕΚ-Απόλλων Πατρών 88-69

Basket League

Ούτε η κόπωση από την υπερπροσπάθεια στο Βελιγράδι, ούτε η σκέψη για το κρίσιμο ματς της Τετάρτης με τη Ζιέλονα Γκόρα, ούτε και οι απουσίες των Σάκοτα, Βασιλειάδη και Μαυροειδή που την περιόρισαν σε έντεκα διαθέσιμους παίκτες, σταμάτησαν την ΑΕΚ.

Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς νίκησε πολύ εύκολα τον Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ με 88-69 για την πρεμιέρα του δευτέρου γύρου στην Α1. Τα 8/9 τρίποντα του πρώτου μέρους έκαναν τη διαφορά εξ αρχής για την «Ένωση», που είχε και πάλι κορυφαίο τον Ρόκο Ούκιτς με 18 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και πάλι ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 15 πόντους. Την πεντάδα των διακριθέντων συμπλήρωσαν Ντίξον, Ελονού και Λαρεντζάκης. Ο Δημήτρης Βεργίνης με 15 πόντους ξεχώρισε από τον Απόλλωνα που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Θανάση Σκουρτόπουλο.

Το ματς
Η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να... καθαρίσει νωρίς. Όλα άρχιζαν από την πιεστική της άμυνα, ενώ στην άλλη άκρη του παρκέ ο Ρόκο Ούκιτς με δύο σερί τρίποντα έδωσε από την αρχή τον τόνο (14-5). Ο υπό αντικατάσταση Γουίλιαμς και ο Ντίξον που μόλις ανανέωσε ως το 2019 πήραν τη σκυτάλη και κάπως έτσι ήρθε το 30-12 πριν βγει το δεκάλεπτο. Ο Απόλλων έδειξε σημεία ζωής με ένα 8-0 (30-20), που όμως διακόπηκε από δύο ακόμη «βόμβες» Ντίξον και Ούκιτς και το κάρφωμα του Τσαλμπούρη στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 38-22. Τα πολλά λάθη των γηπεδούχων (12 στο ημίχρονο) επέτρεψαν στους Αχαιούς να περιορίσουν τη διαφορά (44-31), αλλά μόνο προσωρινά, καθώς τα τρίποντα Γουίλιαμς και Λαρεντζάκη διαμόρφωσαν το 50-33 του ημιχρόνου, στο οποίο η ΑΕΚ είχε 8/9 τρίποντα.

«Ταΐζοντας» σωστά τον Ελονού η ΑΕΚ έσπασε το φράγμα διαφοράς των 20 πόντων (54-33), όμως η αστοχία της στα τρίποντα έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να μειώσει στους 15 με ανάποδο λέι απ του Βεργίνη (62-47) δίχως όμως να απειλήσει ποτέ τους «κιτρινόμαυρους». Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στην ασφάλεια του +19 (69-50) και ο Γιούρε Ζντοβτς βρήκε ευκαιρία να ανοίξει το ροτέισον και να δώσει αρκετό χρόνο σε Τσαλμπούρη και Σκουλίδα, την ώρα που ο Βεργίνης κρατούσε μόνος του το σκορ για τους φιλοξενούμενους (71-56). Το τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου μείωσε και στους δώδεκα (71-59) πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο ηγετικός Ούκιτς με τέσσερις προσωπικούς πόντους φρόντισε να απενεργοποιήσει τον μινι-συναγερμό (75-59). Με μεγάλα σουτ από τους δύο μικρούς η ΑΕΚ έκλεισε το ματς με 88-69 παραμένοντας σταθερή και με διαφορά στην τρίτη θέση.

Δεκάλεπτα: 30-14, 50-33, 69-50, 88-69.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 18 (5 ασίστ), ΜακΓκραθ 4, Ελονού 9 (10 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 5 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Χαριτόπουλος, Ντίξον 13, Λαρεντζάκης12 (4 ασίστ), Σκουλίδας 3, Γουίλιαμς 9 (3 ασίστ), Τσαλμπούρης 15.
Απόλλων Π. (Σκουρτόπουλος): Κόμπινς 9 (5 ριμπ.), Χίκι 4, Νιφόρας, Βεργίνης 15, Ντούβνιακ, Σλαφτσάκης, Ράσελ 10, Μαστρογιαννόπουλος 7 (5 ριμπ.), Κουζέλογλου 7 (4 ριμπ.), Μπαζίνας 2, Τσιάρας 3, Καλινόσκι 12.