Ο Προμηθέας επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 94-72

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ένα πάρα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο «καθάρισε» το Ρέθυμνο, ανέβηκε στο 13-8 και άφησε τους Κρητικούς στο 8-13. Έτσι, το σύνολο από την Πάτρα παραμένει σε τροχιά τετράδας, ενώ οι παίκτες του Νίκου Βετούλα απέχουν μία νίκη από την οκτάδα.

Να σημειώσουμε πως και οι πέντε παίκτες του αρχικού σχήματος των γηπεδούχων ήταν διψήφιοι, κάνοντας όλοι τους πολύ καλή εμφάνιση.Ο Λίποβι έβαλε 18 πόντους και κατέβασε 5 ριμπάουντ, ο Φαγιέ είχε 18π. και 7ρ., ο Σαλούστρος μέτρησε 17π. με 8/10 δίποντα και 1/2 βολές, ο Χολ... σταμάτησε στους 16π., ενώ ο Έλις είχε double double (11π., 13ρ.).

Οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και πήραν με το... καλημέρα διψήφια προβαδίσμα (15-4 στο 3' με 7π. του Μο Φαγιέ και χωρίς χαμένη προσπάθεια και 34-21 στο 10'). Σε γενικές γραμμές στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός, είχε τρομερή ενέργεια και σημειώνοντας 34π. σε 10' έθεσε τον... τόνο της αναμέτρησης από νωρίς. Από την άλλη, οι Κρητικοί είχαν πολλά αμυντικά προβλήματα στο ξεκίνημα και δεν εκμεταλλεύτηκαν τους 13π. του Ανδρέα Χριστοδούλου.

Με τον Χρήστο Σαλούστρο να βάζει 6/6 δίποντα ο Προμηθέας πήγε στο +15 στο 13' (41-26), ενώ... έσπασε το φράγμα των 20π. στο 16' (50-30), με το πόδι κολλημένο στο γκάζι. Το ημίχρονο «έκλεισε» με σκορ 57-42, ύστερα από buzzer beater τρίποντο του Χριστοδούλου, με τους γηπεδούχους να είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης.

Ένα μικρό «ξέσπασμα» του Ρεθύμνου μείωσε τη διαφορά στους 10π. (59-49 στο 23') και ο Προμηθέας κλήθηκε να αντιμετωπίσει τόσο την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, όσο και τους τραυματισμούς των Έλις - Τουντζιαράκη. Ωστόσο, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν πανικοβλήθηκαν και δεν έχασαν τη διψήφια διαφορά τους (66-55 στο 30').

Ο Λίποβι ανέλαβε δράση στην τέταρτη περίοδο και σε συνδυασμό με τους σταθερά ανεβασμένους Σαλούστρο - Φαγιέ - Χολ, οι Πατρινοί «ξέφυγαν» ξανά (77-59 στο 33' και 80-65 στο 35') και «κλείδωσαν» το παιχνίδι (94-72).

Τα Δεκάλεπτα: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72

Ο MVP: Ο Ολεκσάντερ Λίποβι (18π., 5ρ.). Ο γκαρντ του Προμηθέα «μίλησε» στο φινάλε και... καθάρισε την αναμέτρηση για τους Πατρινούς, ολοκληρώνοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση.

Ο Σκληρός: Τίτλος που... μοιράζονται πολλοί. Ο Οκτάβιους Έλις με το double double του (11π., 13ρ.), ο σταθερά καλός Μο Φαγιέ (18π., 7ρ.), αλλά και ο Χρήστος Σαλούστρος, που είχε 17 πόντους με πολύ καλά ποσοστά (8/10 2π., 0/2 3π., 1/2β.).

Ο Πεσμένος: Ο Ντάρινγκτον Χόμπσον. Μετά το καλό ματς απέναντι στον ΓΣΛ Φάρο, ο Αμερικανός φόργουορντ δεν βοήθησε τους Κρητικούς (0/4 σουτ, 5ρ., 2λ. σε 15').

Ο Αόρατος: Ο Χριστόφορος Στεφανίδης. Δεν βοήθησε ο έμπειρος γκαρντ την ομάδα του Νίκου Βετούλα και έμεινε στα... ρηχά.

Η Στιγμή: Τα διαδοχικά καλάθια και οι καλές άμυνες του Λίποβι στο τέταρτο δεκάλεπτο, που έστειλαν τη διαφορά ξανά σε τιμές άνω των 15π. και... σφράγισαν τη νίκη των γηπεδούχων.

Η Γκέλα: Η αμυντική προσήλωση του Ρεθύμνου στο πρώτο μέρος και δη στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν 34π. στο 10' και 57' στο ημίχρονο και δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στην αναμέτρηση.

Η Εξέδρα: Δεν είχε πολύ κόσμο το κλειστό του Προμηθέα στην Πάτρα.