Εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός

89-82 την Εφές

Μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Αναντολού Εφές ωστόσο ο Ολυμπιακός απέναντι στους Τούρκους πέτυχε το ζητούμενο, που δεν ήταν άλλο από την επιστροφή του στις νίκες, μετά τις ήττες από την Μπαρτσελόνα και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Πιο συγκεκριμένα οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν την Παρασκευή με 89-82 του συγκροτήματος του Αταμάν στο ΣΕΦ, για την 28η αγωνιστική και μ'αυτό το ροζ φύλλο αγώνα εξασφάλισαν και μαθηματικά θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας που ισοδυναμεί με πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτήν τη νίκη ανέβασαν το ρεκόρ τους σε 19-9, παρέμειναν στην τρίτη θέση και στα δύο ματς που έχουν να απομένουν (με Μάλαγα εκτός και Ζαλγκίρις Κάουνας εντός) θα επιδιώξουν να πετύχουν το απόλυτο, ελπίζοντας παράλληλα σε κάποιο στραβοπάτημα της Φενέρμπαχτσε, προκειμένου να τερματίσουν στην 2η θέση.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έβγαλε... μάτια με την εμφάνισή του στο αποψινό ματς και ήταν με τους 20 πόντους που σημείωσε πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ο οποίος πήρε πολύτιμες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και από τους Σπανούλη-Παπαπέτρου, που είχαν από 17 πόντους.

Στον αντίποδα, από τους Τούρκους ο Σιμόν είχε 18 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ουίμς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και, κυριαρχώντας στο… ζωγραφιστό «έτρεξε» ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του ματς, με τους Σπανούλη και Παπαπέτρου στη συνέχεια να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +16 (28-12), πριν το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με σκορ 30-15 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε στο 17' με 45-30 ωστόσο στα τελευταία τρία λεπτά οι Τούρκοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, μειώνοντας αρχικά σε 45-40 απέναντι στους ερυθρόλευκους, που πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με +7 (49-42).

Τα προβλήματα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε πολλά κενά στην άμυνα και επέτρεψε στην Εφές να τον πλησιάσει στο καλάθι (51-49), διά χειρός Ντάνστον.

Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» με τους Μιλουτίνοφ και Σπανούλη να… κεντάνε στην επίθεση πάτησαν... γκάζι και έφτασαν στο +11 τη διαφορά (62-51),  πριν κλείσουν το δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 70-57.

Πάντως ούτε και στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά ο Ολυμπιακός, καθώς οι Τούρκοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους 11-2, πλησιάζοντας στους έξι πόντους (74-68).

Στη συνέχεια οι Τούρκοι εξακολουθούσαν να προκαλούν προβλήματα στους Πειραιώτες τις περισσότερες φορές με τον Ντάνστον κι έτσι έμειναν σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τέλος.

Με την Εφές να έχει πλησιάσει στους τρεις πόντους (85-82), στο 1:30’’ πριν τη λήξη, το παιχνίδι έδειχνε να είναι σε τεντωμένο σχοινί.

Εντούτοις με μία «βόμβα» από τα 8 μέτρα του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός, με 31 δευτερόλεπτα να απομένουν, προηγήθηκε με 89-82, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-42, 70-57, 89-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2, Παπαπέτρου 17 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοφ 20 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 7 (1), Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 11 (8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπερτς 4 (4/4 βολές), Τόμπσον.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚάλουμ 6 (3/13 σουτ, 4 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράουν 10 (1), Μπατούκ, Ντεμίρ, Μότουμ 7 (1), Ουίμς 14, Στίματς 10, Μουσταφά, Ντάγκλας 5, Ντάνστον 10, Σιμόν 18 (3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ).