«Περίπατο» με Άρη ο Ολυμπιακός

Σε «υγιεινό περίπατο» μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση με τον Άρη (86-66), με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς από την έναρξη του αγώνα. Με 39 ριμπάουντ έναντι 34 των αντιπάλων τους, 24 ασίστ έναντι 10 και ευστοχία από τα 6.75 (13/27) κατάφεραν από νωρίς να αναλάβουν τα ηνία της αναμέτρησης και να φτάσουν άνετα στη νίκη και στην αύξηση του ρεκόρ του σε 13-4, με το οποίο παρέμειναν στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Απόντος του Βασίλη Σπανούλη, που έμεινε εκτός 12άδας για να ξεκουραστεί ενόψει του αγώνα με την Μπάμπεργκ, πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 15 πόντους (4/7τρ.), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Άγγιξε το νταμπλ νταμπλ ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τον Άρη, που ήταν άστοχος από τα 6.75 με 4/23 τρίποντα, ξεχώρισε ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 63-46, 86-66

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, «χτυπώντας» στη ρακέτα με Πρίντεζη και Τιλί, ενώ όταν μπήκε στην... εξίσωση από την περιφέρεια και ο Παπαπέτρου, τότε έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-4 και από το εις βάρος τους 8-10 στο 6΄ ξέφυγαν με 21-14 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο η σκυτάλη του σκοραρίσματος πέρασε στους Μπράουν και Ρόμπερτς, με τους δύο Αμερικανούς να «οικοδομούν» μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, η οποία αυξήθηκε στην εκπνοή του ημιχρόνου με buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου (40-26).

Στην τρίτη περίοδο, ΜακΛιν και Πρίντεζης δεν είχαν αντίπαλο στη ρακέτα του Άρη και οι «ερυθρόλευκοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (46-26). Ακολούθησε χαλάρωση στην άμυνα των Πειραιωτών, με τον Μποχωρίδη να απαντά και να μειώνει στο 27΄ σε 55-43.

Ωστόσο, ο Παπαπέτρου ήταν και πάλι εκεί για να επαναφέρει την τάξη (63-46 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας η τελευταία περίοδος με τους γηπεδούχους να διατηρούν το ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και να φτάνουν άνετα στο τελικό 86-66.