Πόλο: Νίκη γοήτρου για Ολυμπιακό με Βουλιαγμένη

Νίκη με 9-6 σημείωσε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της Α1 Γυναικών απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης, για τη γ΄ φάση του πρωταθλήματος.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στον Πειραιά οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο ξεκίνημα με 3-3. Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε αρχικά προβάδισμα δύο γκολ (5-3), ο ΝΟΒ κατάφερε να μειώσει δύο φορές σε 5-4 και 6-5, με το τελευταίο να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου κατόρθωσε να ισοφαρίσει στην τρίτη περίοδο προσωρινά, αλλά ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμη δύο τέρματα διαμορφώνοντας το 8-6. Στην τελευταία περίοδο πρωταγωνίστριες ήταν οι δύο άμυνες, καθώς επιτεύχθηκε μόλις ένα γκολ από την Ασημάκη για το 9-6, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ο Εθνικός νίκησε το Ρέθυμνο με Εθνικός 10-7, ενώ στις αναμετρήσεις του Β΄ ομίλου (θέσεις 5-8) η Γλυφάδα νίκησε το Νηρέα Χαλανδρίου με 12-10 και η ΝΕ Πατρών επιβλήθηκε με 13-2 του Τρίτωνα στο Μαρούσ