Σπουδαίο «διπλό» η Φενέρμπαχτσε στη Μόσχα

Ο Παναθηναϊκός είναι πλέον, η μοναδική αήττητη ομάδα εντός έδρας στην Euroleague, μετά από 8 αγωνιστικές.

Κι αυτό διότι η Φενέρμπαχτσε, δύο 24ωρα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στην Πόλη, κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη στην Ρωσία επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην παράταση (95-93), ρίχνοντας τους Ρώσους από την κορυφή της κατάταξης (6-2).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης οφείλουν σε μεγάλο βαθμό την 5η νίκη τους στον Γιαν Βέσελι, ο οποίος έκανε απίστευτο ματς. Ο Τσέχος σέντερ πέτυχε 31 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Euroleague), ωστόσο, αυτός που έκρινε το ματς ήταν ο Νικολό Μέλι, με το καλάθι που πέτυχε σε «νεκρό χρόνο» με «σκαμπίλι» στην μπάλα μετά το άστοχο σουτ του Γουόναμεικερ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε σε μεγάλη βραδιά τον Σέρχι Ροντρίγκεθ (20π.), ο οποίος στα 15 δεύτερα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας πέτυχε... τετράποντο (τρίποντο και φάουλ από τον Μέλι) και με τη βολή έδωσε την πρωτοπορία στους γηπεδούχους (83-82). Ο Γουόναμεικερ με 1/2 βολές ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.