Ο Μέσι οδήγησε την Αργεντινή στα τελικά του Μουντιάλ

με χατ-τρικ

Μουντιάλ χωρίς Λιονέλ Μέσι γίνεται; Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι «όχι» και φρόντισε να τη δώσει ο ίδιος ο αστέρας της Μπαρτσελόνα.

Ο «μικρός στο δέμας» αλλά θαυματουργός Μέσι σημείωσε χατ-τρικ στον αγώνα-τελικό με το Περού και οδήγησε την «μπιανκοσελέστε» στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 σκορ, που της χάρισε την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Τα πράγματα ωστόσο δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά για τους Αργεντινούς στο Κίτο, όπου διεξήχθη το ματς και έχει υψόμετρο 2.800 μέτρα. Κι αυτό γιατί μόλις στο 1ο λεπτό (38ο δευτερόλεπτο) το Εκουαδόρ άνοιξε το σκορ με τον Ρομάριο Ιμπάρα.

Αυτό το γκολ αφύπνισε τους γηπεδούχους, με τον Μέσι να ισοφαρίζει αρχικά σε 1-1, πριν κάνει μόνος του την ανατροπή με ενα άπιαστο σουτ στο 20'.

Η παράσταση του «Λίο» πάντως δεν είχε τελειώσει, καθώς ο Μέσι έφτασε σε χατ-τρικ με ένα υπέροχο πλασέ στο 62ο λεπτό, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Τρίτη 10/10

Παραγουάη - Βενεζουέλα 0-1 (84' Γιανχέλ Ερέρα)

Βραζιλία - Χιλή 3-0 (55' Παουλίνιο, 57' και 93' Γκαμπριέλ Ζεζούς)

Εκουαδόρ - Αργεντινή 1-3 (1' Ρομάριο Ιμπάρα / 12' και 20' Μέσι)

Περού - Κολομβία 1-1 (76' Γκερέρο / 56' Χάμες Ροντρίγκες)

Ουρουγουάη - Βολιβία 4-2 (39' Μαρτίν Κάσερες, 42' Καβάνι, 60' και 76' Λουίς Σουάρες / 24' αυτ. Γκαστόν Σίλβα, 79' αυτ. Γκοντίν)