Στον τελικό του Ευρωμπάσκετ η Σερβία

μετα απο 16 χρονια

Το τέταρτο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας της σε Ευρωμπάσκετ και πρώτο μετά από 16 χρόνια θα διεκδικήσει η Σερβία στον τελικό της Κωνσταντινούπολης, απέναντι στην Σλοβενία (17/9). Οι «πλάβι» επικράτησαν με 87-79 της Ρωσίας, στα ημιτελικά, με τον Μπογκντάνοβιτς να «εκτελεί» στο κρίσιμο τελευταίο δίλεπτο και να δίνει τέλος στην προσπάθεια ανατροπής από την ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τη Ρωσία ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ με 33 πόντους και 5 ασίστ παίζοντας για 38,5 λεπτά.

H Σερβία επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση και με σερί 14-0 κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 42-26. Oι Ρώσοι ανέβασαν απόδοση στην 3η περίοδο, με τον Αλεξέι Σβεντ να σημειώνει 8 πόντους και να μοιράζει 4 ασίστ και μείωσαν σε 57-52, που μετετράπη σε 66-57 στο 30’.

Ο Αλεξέι Σβεντ με 2 διαδοχικά δικά του τρίποντα έφερε τη Ρωσία στο καλάθι, 73-75, στο 34ο λεπτό, όμως στη συνέχεια οι Σέρβοι απέδειξαν την ανωτερότητά τους και έφτασαν στη νίκη. Το τελικό σκορ ήταν 87-79 υπέρ των «πλάβι».

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-48, 57-66, 78-87

Ρωσία (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 33 (6), Φριντζόν 3, Ιβλέφ, Αντόνοφ, Ζούμπκοφ 6, Κβοστόφ 10 (2), Μοζγκόφ 11 (9 ρ.), Βοροντσέβιτς 14 (3), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 2.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 4, Μπογκντάνοβιτς 24 (3), Λούσιτς 13 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 7 (1), Μπίρτσεβιτς 2, Στίματς, Μίσιτς 5 (1), Γκούντουριτς 3 (1), Γιόβιτς 8, Κούζμιτς 3, Μαριάνοβιτς 18.