Πόλο: Επέλαση των Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Η Εθνική Εφήβων έκανε το «2Χ2»

Η Εθνική Εφήβων έκανε το «2Χ2» στο Δ΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στη Μάλτα, καθώς επιβλήθηκε 9-7 της Ρωσίας.

Η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει αύριο τις υποχρεώσεις της στον όμιλο με αντίπαλο την Τουρκία (12/9, 13:45). Η Ρωσία άνοιξε το σκορ με τον Φρόλοφ, αλλά η Εθνική προηγήθηκε 3-1 με τους Παπανικολάου, Καλογερόπουλο και Γραμματικό.

Οι Ρώσοι έφτασαν στο 4-4 στην διάρκεια του β΄ οκταλέπτου, αλλά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξαναπήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (6-4) στα 2,5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και διατήρησε την πρωτοπορία ως το τέλος.

Για την Ελλάδα σκόραραν οι, Παπανικολάου 4, Δήμου 2, Τσιστράκης, Καλογερόπουλος και Γραμματικός, ενώ τα γκολ της Ρωσίας σημείωσαν οι, Μαχιγιάνοφ 3, Φρόλοφ 2, Σερεμπρένικοφ και Βασίλεφ.