Η Εθνική Ελλάδας πάλεψε, αλλά έχασε με 87-95 από την Γαλλία στο Ευρωμπάσκετ 2017

Στο δεύτερο αγώνα της στη διοργάνωση

Η Εθνική ομάδα των ανδρών γνώρισε την ήττα με 87-95 από την Γαλλία στο δεύτερο αγώνα της για το Ευρωμπάσκετ 2017.

Οι διεθνείς του Κώστα Μίσσα πάλεψαν στην τέταρτη περίοδο, αλλά ήταν αργά για να διεκδικήσουν τη νίκη.

To αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επέστρεψε από το -24 (47-71) μειώνοντας σε 72-78, περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος  του αγώνα, αλλά στη συνέχεια δεν έδειξε ψυχραιμία ώστε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να υποστεί την πρώτη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ από τη Γαλλία. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της χάλκινης στο Ευρωμπάσκετ του 2015 Γαλλίας, μετά το «στραπάτσο» της πρεμιέρας του 1ου ομίλου από τη Φινλανδία.

Την Κυριακή (3/9, 16:30), οι παίκτες του Κώστα Μίσσα αντιμετωπίζουν τη Σλοβενία για την 3η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95