Λονδίνο 2017: Στην 42η θέση ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ

η ζεστη εμποδιο για τους αθλητες

Η υψηλή θερμοκρασία δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους αθλητές που πήραν θέση εκκίνησης στα 20χλμ. βάδην των Ανδρών, στην τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Λονδίνο.

Ανάμεσα σε αυτούς που αγωνίστηκαν στον επίπονο αγώνισμα ήταν και ο Έλληνας πρωταθλητής Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στην τρίτη του συμμετοχή σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Ο έμπειρος αθλητής δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 42η θέση σε 1 ώρα 23.56. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ δεν μπόρεσε από τα πρώτα χιλιόμετρα να ακολουθήσει τους αθλητές των πρώτων γκρουπ κι έτσι έμεινε χαμηλότερα απ' ότι μας έχει συνηθίσει σε ανάλογες διοργανώσεις, όπου σταθερά βρίσκεται στην πρώτη 20άδα.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Κολομβιανός Έιντερ Αρέβαλο με 1.18.53 και πολύ κοντά πίσω του τερμάτισε ο Ρώσος Σεργκέι Σιρομπόκοφ σε 1.18.55. Η τριάδα έκλεισε με τον Βραζιλιάνο Κάιο Μπονφίμ (1.19.04).