Ελλάδα-Γαλλία 55-77: Λύγισε στο φινάλε του ημιτελικού

αύριο διεκδικεί το χάλκινο

Για 33 λεπτά η Εθνική γυναικών κοίταξε τη Γαλλία στα μάτια, της έβαλε πολύ δύσκολα, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος και γνώρισε δίκαια την ήττα στον δεύτερο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (αν και το τελικό σκορ μας αδικεί κατάφωρα).

Με το τρίποντο της Καλτσίδου μειώσαμε σε 50-54 κι ενώ απέμεναν 7 λεπτά για το τέλος, αλλά σε εκείνο το σημείο «κόλλησε» και η Γαλλία με ένα σερί 0-15 προηγήθηκε 50-69 «καθαρίζοντας» την πρόκριση για τον αυριανό τελικό όπου θα διεκδικήσει το χρυσό κόντρα στην Ισπανία (στις 21:30).

Αντιθέτως η ελληνική ομάδα στις 19:00 θα αγωνιστεί με το Βέλγιο για την 3η θέση, που αν κατακτηθεί θα είναι ένας πραγματικός άθλος, καθώς ούτως ή άλλως αυτή η ομάδα έχει κάνει τεράστια υπέρβαση φτάνοντας μέχρι τους «4».

Επιστρέφοντας στο σημερινό παιχνίδι, η αλήθεια είναι ότι η Γαλλία απέδειξε την ανωτερότητα και εκμεταλλεύτηκε κυρίως την πείρα της καθώς στο κρίσιμο σημείο είχε το καθαρό μυαλό και έβαλε ορισμένα μεγάλα σουτ.

Από τη αρχή του αγώνα φάνηκε πως είχαμε ζητήματα στην επίθεση, αλλά κι η Γαλλία έκανε αρκετά λάθη κι έτσι φτάσαμε στο 8’ να προηγούμαστε με 15-14, αλλά το πρώτο ‘μπλακ άουτ’ έφερε ένα σερί 0-8 μέσα σε 90 δευτερόλεπτα με το σκορ να γίνεται 15-23!

Η Γαλλία είχε σταθερά το προβάδισμα και στη β’ περίοδο, καθώς η Μάλτση ήταν εκτός ρυθμού, αλλά κι οι τρικολόρ έκαναν πολλά λάθη με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να παραμένει κοντά στο σκορ και να δείχνει ικανή να χτυπήσει την πρόκριση καθώς το ημίχρονο την βρήκε στο -5 (30-35).

Κι αυτό φάνηκε στην 3η περίοδο όπου με τρίποντο της Σωτηρίου πλησιάσαμε στον πόντο (43-44 στο 27’) και με νέο τρίποντο της Καλτσίδου φέραμε το παιχνίδι στα ίσια (47-47 στο 28’10’’) για να ακολουθήσει η πρώτη κρίσιμη φάση που κόστισε αρκετά.

Η Γαλλία έχασε δύο βολές, εμείς χάσαμε το ριμπάουντ, για να ακολουθήσει νέο άστοχο σουτ με την Σπανού να μαζεύει και τους διαιτητές να δίνουν φάουλ (;) και τεχνική ποινή. Το σκορ έγινε 47-50 με 3/3 βολές και η 3η περίοδος αντί να μας βρει μπροστά μας βρήκε και πάλι στο -5!

Για την ψυχολογία της ομάδας (που ήταν και κουρασμένη αφού δεν είχε και την πληθώρα των επιλογών της Γαλλίας) αυτό ήταν σημαντικό.

Η Επουπά (ίσως η κορυφαία της Γαλλίας) έκανε το 47-54, η Καλτσίδου στο 32’50’’ έδωσε τεράστια ανάσα με το τρίποντο διαμορφώνοντας το 50-54, αλλά στο τέλος της επίθεσης της Γαλλίας η Επουπά και πάλι με τρίποντο έκανε το 50-57’ κι εκεί κάπου η Ελλάδα έμεινε από δυνάμεις και ιδέες.

Το τρίποντο της Επουπά λειτούργησε σαν… οδοστρωτήρας με τις Ελληνίδες να μην βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, να μην έχουν πλέον κουράγιο να πιέσουν στην επίθεση και το σκορ να εκτοξεύεται στο 50-69!

Ο ημιτελικός είχε κριθεί, η Γαλλία ήταν στον τελικό κι απλά η διαφορά που είχε διαμορφωθεί ήταν... μαγική εικόνα, με τον Κώστα Κεραμιδά να αποσύρει στο τελευταίο τρίλεπτο εν όψει του αυριανού αγώνα με το Βέλγιο για τις θέσεις 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 5(1), Μάλτση 9(4/14 σουτ), Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 6(2), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 15(3), Χριστινάκη 5(1), Φασούλα 2
ΓΑΛΛΙΑ: Επουπά 11(1), Μιγιέμ 13, Σιάκ 7(10ριμπ.), Ντουμέρκ 1, Μισέλ 4, Αγιαγί 2, Σκρελά 2, Μίντ 2, Γιοάν 10(2), Σαρτερό 7(1), Αμάν 6, Τσατσουάνγκ 12(1)